Motorkursus 2019

Årets motorkursus afholdes med hold fredag den 13/9, lørdag den 21/9 samt søndag den 22/9. Kurset er åbent for alle medlemmer, men henvender sig primært til B-holds elever på sejlskolen. Det er obligatorisk for opnåelse af klubbens førerbevis.

Kurset består af ca. 1,5 timers undervisning i land med generel teori om forbrændingsmotorer, en grundig gennemgang af klubbens påhængsmotorer og lidt teori om hvordan en båd opfører sig for motor. Efterfølgende er der en praktisk øvelse i at montere, starte, stoppe, afdryppe og afmontere en påhængsmotor på en spækhugger inden vi sejle en tur for motor. Den praktiske del tager ca. 2 timer. Husk at medbringe sejltøj.

Tilmelding via nedenstående knapper

- ingen ledige pladser


Sidste tilmelding er søndag den 8. september Der kan højst deltage 12 personer på hvert kursus.

Skal du til førerprøve i år, og er forhindret i at deltage en af de nævnte dage, bedes du rette henvendelse via email til motorkursus@kas.dk.

Tom Nielsen, Jens Christiansen & Allan Stenbæk