Den Bedste Vintertræning 2020-21

Så inviteres I atter en gang til vintertræning. Hele programmet præsenteres på de første skippermøder, men som udgangspunkt vil træningen være fokuseret på højt tempo og boathandling. Træningen vil blive orkestreret af vores Cheftræner Jesper Radich. Han vil gennem vintersæsonen blive assisteret af klubbens trænere, Crew You!, klassebådseksperter og orakler ud i sportens forskellige grene såsom regler og meteorologi.

Har du allerede læst det hele og vil du tilmelde dig allerede? Så klik her!

HVEM

Alle elever som har deltaget på KAS KAP-Skole kan tilmelde sig vintertræningen. Her udover åbnes der for:

  • Spækhuggere – Private og skolebåde fra andre klubber
  • J/70 – med fokus på matchrace (på lørdage i lige uger)
  • J/70 – Basics med fokus på boat handling – Private og skolebåde

SEJLADS

Ligesom tidligere år, vil hvert hold få tildelt sejltid hver anden uge, enten lørdag eller søndag. Vi tager udgangspunkt i det nuværende setup og forsøger at sammensætte ud fra niveau så alle får mest ud af træningen. Se mere på næste side. TEORI Den anden søndag i hver måned holder vi teori-oplæg eller foredrag (Første gang er 8. november hvor Nicolai Sehested kommer og fortæller om Sail GP) Dette vil være i tidsrummet fra 16.00 til 18.00 og der vil i ugen op til blive delt program på mail og via vores sociale medieplatforme.

FYSISK TRÆNING

Sejlsport er meget mere end en bom i hovedet og sejltrim. Det kræver at man er i god form for på den vis at minimere skader, at være i stand til at bevare koncentrationen og ikke mindst holde energien et helt stævne igennem. Derfor indeholder vintertræningen også fysisk træning. Dette vil være en gang om ugen og programmet offentliggøres snarest. F ørste gang vil være onsdag i uge 44. Dette startes med teoretisk oplæg ved Marie Louise Svendsen (Ansvarlig for Dansk Sejlunions træningslejre, samt fysisk træning i Elite- & Talentcenter København).

TRÆNING PÅ VANDET SKIPPERMØDE

Inden vi tager på vandet vil der hver gang være grundig gennemgang af øvelser, teori bag samt sikkerhed. Specielt sikkerhed tages meget alvorligt til vintertræningen. Når man møder op til skippermøde er man omklædt og ens båd er rigget til.

TRÆNING PÅ VANDET

Temaet for hele vintertræningen vil være boathandling så vi på den måde vil være i form når foråret kommer.

HVILKE DAGE BØR JEG SEJLE

Vi har forsøgt at inddele de forskellige sejldage efter ambitioner og niveau

BEMÆRK: Der er IKKE fast træner i lige uger.

Lige uger Bådtype Tema
Lørdag 8:30-12:00 Spækhugger Selvtræning
Lørdag 12:00-15:30 Spækhugger

Selvtræning

Søndag 9:00-15:00 Spækhugger Selvtræning - Rutineret
Lørdag 8:30-12:00 J70 Match Race - Rutineret
Lørdag 12:00-15:30 J70 Match Race - Rutineret
Søndag 9:00-15:00 J70 Liga - Expert

 

Ulige uger Bådtype Tema
Lørdag 8:30-12:00 Spækhugger Rutinerede
Lørdag 12:00-15:30 Spækhugger Begyndere
Søndag 9:00-15:00 Spækhugger DM Team - Expert
Lørdag 8:30-12:00 J70 WOW
Lørdag 12:00-15:30 J70 Newbie
Søndag 9:00-15:00 J70 GP -Træning - Expert

 

TEORI OG DEBRIFING

Efter hver træning vil vi holde en grundig gennemgang af dagens sejladser. Her bruges blandt foto og video taget på vandet.

HVAD SKAL DET KOSTE?

1.250,- er all inclusive, er pr. person og det er den pakke der tilbydes hvis man allerede er sejler/har sejlet på KAP-Skolen. All inclusive kan også købes hvis man kommer med egen båd. Pakken indeholder alt hvad en vintersejler måtte ønske sig af træning på vand, land og i teorilokalet. Prisen af er for brug af faciliteter – dette kan enten være J/70 eller spækhugger.

  • Op til 22 gange træning med trænere
  • Op til 20 gange selvtræning med andre sejlere og med brug af klubbens faciliteter
  • 22 gange fysisk træning § 6 teoretiske oplæg med professionelle undervisere

 

950,- Denne pakke er light-pakken og er pr. person og det kræver man kommer med egen båd / team. Pakken indeholder kun den våde del af træningen, men giver stadig en masse træning. Prisen af er for brug af faciliteter – dette kan enten være J/70 eller spækhugger. Denne pakke er kun hvis du kommer med egen båd. 

  • Op til 22 gange træning med trænere
  • Op til 20 gange selvtræning med andre sejlere og med brug af klubbens faciliteter

ER DU KLAR?

Du tilmelder dig her!

HAR DU SPØRGSMÅL?

Hvis du har spørgsmål kan du skrive til vinterkap@kas.dk